21 листопада 2019

Електронне уряд як форма організації публічного управління та адміністрування з розвитку інформаційного суспільства

В умовах розвитку інформаційного суспільства збільшується значення інформаційно-комунікаційних технологій, використовуваних для задоволення різних соціальних потреб. У результаті, такі технології розглядаються як невід'ємна частина життя, що призводить до зростання інформатизації суспільства.

Загалом в науковому співтоваристві побутує думка, що інформаційне суспільство, це складне соціальне утворення громадян, юридичних осіб, держави і його органів, органів місцевого самоврядування, суспільних об'єднань і політичних партій, об'єднаних в умовах захищеності їхніх збалансованих інтересів у єдиному інформаційно-правовому просторі сукупністю численних і різноманітних суспільних відносин, що виникають у зв'язку зі створенням, використанням, збором, обробкою й зберіганням інформації із застосуванням інформаційно-комунікаційних технологій у всіх сферах життєдіяльності, спрямованих на забезпечення кожному універсального доступу до будь-якої загальнодоступної інформації на основі верховенства права.

У світовій науковій думці для розкриття процесу діяльності органів державної влади, що базуються на інформаційно-комунікаційних технологіях, використовується поняття «електронна держава» (e-government). Відомо, що термін  «електронний уряд» з'явився в українській мові  в результаті прямого перекладу англійського слова electronic government або e-government. В англійській мові «government» позначає не тільки уряд як центральний орган виконавчої влади, але і держава у цілому, а electronic government відноситься швидше до форм і методів діяльності органів державної влади, ніж до уряду як суб'єкту цієї діяльності. У буквальному значенні – це «електронне правління» або «електронне державне управління».

У сучасній українській мові слово «уряд» має набагато більш вузьке значення, оскільки позначає виключно одну з трьох гілок влади – виконавчу. Уряд, як вищий виконавчий орган державної влади в країні. Таким чином, використання словосполучення «електронний уряд» як українського еквівалента «e-government» не зовсім точно відображає зміст цього поняття. Більш коректним є використання терміну «електронна держава». Таким чином, поняття «e-government» означає «електронне державне управління» і характеризує застосування інформаційно комунікативних технологій в виконавчій, законодавчій і судовій гілках влади.

Науковці по різному характеризують сутність електронного урядування. Електронний уряд розвивається в державах з різними політичним режимами. Як у державах з демократичним політичним режимом, так й в авторитарних державах державні органи прагнуть використати дистанційні засоби комунікації з громадянами, надавати публічні послуги в електронній формі, розширювати доступ громадян до технологій. Посилення впливу громадян, що використають дистанційні засоби комунікації при взаємодії з апаратом держави, на процес прийняття рішень державними органами в державах з демократичним політичним режимом дозволяє говорити про формування електронної демократії. Електронна демократія – спосіб участі громадян у справах держави. Такий підхід можна охарактеризувати як «вузький», оскільки електронна демократія розглядається через призму тільки однієї ознаки, що носить загальний характер: розширення участі громадян у процесі прийняття рішень органами державної влади.

Українська політико-правова доктрина трактує електронну демократією, як використання нових інформаційних технологій для захисту й розвитку основних демократичних цінностей. Для країн загального права характерний широкий підхід, відповідно до якого електронна демократія являє собою більше складне явище, що характеризується декількома ознаками: посиленням впливу громадян на державу, зростанням ролі громадян у нормотворчості, зміною підходів до державного управління та розвитку місцевого самоврядування.

Бібліографічний опис для цитування: [ ?, 53–54]
Пашов Р.І. Електронне уряд як форма організації публічного управління та адміністрування з розвитку інформаційного суспільства / Сучасні проблеми управління: управління в умовах цифрових трансформацій: зб. матеріалів X Міжнар. наук.-практ. конф. 21 лист. 2019р., м.Київ / Уклад. : А.А. Мельниченко, О.А. Акімова, Д.В. Балашов, К.О. Семенова. – Київ: КПІ ім. Сікорського, Вид-во "Політехніка", 2019. – 228с. (C. 53-54)

Немає коментарів:

Дописати коментар